Czy masz teraz otwarte jakieś sprawności harcerskie/zuchowe?

A A A

2015-05-09 I Rajd Wiosenny

Rano 9 maja członkowie Ośrodka ZHP Komorniki "Róża Wiatrów" im. płk Andrzeja Kopy wyruszyli na rajd po Wielkopolskim Parku Narodowym. Tematem przewodnim była ekologia, z którą powiązane były zadania z jakimi zarówno zuchy jak i harcerze musieli się zmierzyć.

Zuchy oraz harcerze młodsi na 8 km trasie odnajdywali krzyżówki ekologiczne, zagadki o zwierzętach i roślinach, czy pytania powiązane z WPN. Dodatkowo w parku mieli okazję nauczyć się segregacji śmieci, tworzyć ekologiczne czapki oraz przejść pasowanie na "Łazika".

W tym samym czasie harcerki z 25 DSH na około 16 km trasie starały się dotrzeć do wszystkich 12 punkótw i jak najlepiej je rozwiązać. Oprócz ekologicznych zadań harcerki miały okazję nauczyć się strzelać z wiatrówki.

Dla wszystkich uczestników rajdu czekał jeden punkt wspólny, na którym każda ekipa miała za zadanie zasadzić w doniczkę swoją drużynową roślinkę. Jedni sadzili rośliny pnące, kwiatki, inni zaś marchewki, czy pomidory. Miejmy nadzieję, że każda drużyna będzie dbać o swoje sadzonki i rosliny i warzywka urosną duże i silne.

Po długiej wędrówce, na polanie harcerskiej, na uczestników czekało ognisko, przy którym każdy mógł upiec sobie kiełbaskę, chleb oraz podpłomyki. W końcu przyszedł czas na sadzenie 3 drzewek wygranych podczas Eko Majówki oraz klonu ośrodka. Dodatkowo zakopaliśmy wiadomość dla przyszłych harcerzy wpkładając do butelki list oraz sprawność zuchową "Łazik".

Pod koniec rajdu wszystcy członkowie ośrodka wzięli udział w małym quizie ekologicznym w którym każda drużyna mogła wykazać się swoją wiedzą.

I miejsce - 22 DW "Impeesa"

II miejsce - 23 GZ "Wilcze Łapy"

III miejsce - 25 DSH "Włóczykije"

IV miejsce - 24 DH "Watra"

Wszystkim gratulujemy za zaangażowanie i mamy nadzięje, że eko nagrody wszystkim się spodobały.

Na zakończenie zrobiliśmy szybki apel na którym zuchy i harcerze otrzymali sprawność Łazika, a dh Weronika przyjęła do swej drużyny "nowe" osoby.

Autor:Monia

quiz

quiz

nadzieje na wylosowanie najwyższej liczby

nadzieje na wylosowanie najwyższej liczby

Organizatorzy rajdu

Organizatorzy rajdu

Pasowanie na Łazika

Pasowanie na Łazika

sadzenie roślinek

sadzenie roślinek

harcerka Ula przy wiatrówce

harcerka Ula przy wiatrówce

zuchy i ich pomysł na ekoczapki

zuchy i ich pomysł na ekoczapki

Zuchy przy ognisku

Zuchy przy ognisku

Harcerki przy ognisku

Harcerki przy ognisku

Gra w ognisko - misja pokonać Stacha

Gra w ognisko - misja pokonać Stacha

Sadzenie drzewka

Sadzenie drzewka
 

Komentarze