Czy masz teraz otwarte jakieś sprawności harcerskie/zuchowe?

A A A

2013-05-24/26 Złaz Gromad Zuchowych

Ach, co to był za intensywny weekend!
W dniach 24-26 Maja Szczep ZHP Komorniki „Róża Wiatrów” podjął się organizacji niezwykle trudnego przedsięwzięcia jakim jest bez wątpienia Złaz Gromad Zuchowych dla najmłodszych członków Związku Harcerstwa Polskiego. O tyle trudnym, że pogoda nas nie rozpieszczała. Corocznie Złaz organizowany jest przez inne środowisko, i jest otoczony inną tematyką. Tegorocznie Tematyka Złazu została dobrana do możliwości jakie dają nam instytucje znajdujące się na terenie naszej gminy, m.in.  Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie oraz bogata historia naszej okolicy. Hasłem przewodnim Złazu był „Zuch w pogoni za kulturą” i podczas całego złazu zuchy zdobywały sprawność Etnografa.


Ale od początku. Dzięki uprzejmości Dyrekcji Szkoły Podstawowej w Wirach – Panu Januszowi Judzińskiemu i Pani Renaty Kozłowskiej – mogliśmy skorzystać z doskonalej lokalizacji w gminie i nasze trzydniowe zmagania trwały właśnie tam. W bliskiej odległości lasu i oddali od głównych ulic, już w piątek rano rozpoczęliśmy swoje działania. Drużyna Złazowa – 25 DSH „Włóczykije” i kadra rozpoczęli cykl zadań, które postawili przed sobą. Mianowicie przy szkole rozpoczęli rozbicie obozowiska złazowego – namiotu biura złazu, izolatki lekarskiej, stołówki i namiotów w który mieli spać. Po opuszczeniu szkoły przez uczniów prace przeniosły się do budynku by o sale na przyjazd pierwszych uczestników. Dużo pracy, jednak zachwyt widoczny w oczach pierwszych przyjezdnych zuchów wiele wynagradzał. Po rozlokowaniu się w salach nadszedł czas na oficjalne rozpoczęcie złazu jakim był uroczysty apel wraz z udziałem Komendanta Hufca – dh phm. Dariusza Sokołowskiego. Po apelu rozpoczęliśmy realizację zadań, które postawiliśmy przed sobą. Piątkowy wieczór upłynął nam pod hasłem Festiwalu Ludowego, podczas którego drużyny prezentowały przygotowane przez siebie tańce lub pieśni ludowe. Praca drużyn oceniana była przez Jury w składzie – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Komornikach – Pan Antoni Pawlik, Nauczycielka Plastyki – Pani Agata Rochowiak i Zastępca Komendanta Złazu – pwd. Aneta Wawrzyniak. W pocie czoła zostali wyłonieni zwycięscy Festiwalu. Po zakończeniu zuchy udały się na spoczynek, by nabrać sił przed najważniejszą częścią złazu – Wielką Grą.

Sobotni poranek przywitał nas chmurną i deszczową nutą. Taka aura jednak nie zepsuła nam planów, i po pewnych modyfikacjach wszystko szło zgodnie z planem. Po śniadaniu uczestnicy wyruszyli w drogę do Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie. Po drodze musieli pokonać kilka zadań jakie zostały przed nimi postawione. Były to m.in. krzyżówki, rebusy, nauka krakowiaka, budowa stroju ludowego z krepy i kilka innych. Po dotarciu do Muzeum, i posileniu się przepysznym spaghetti, zuchy rozpoczęły zabawę z Muzeum. Na początku otrzymały zadania z pytaniami dotyczącymi tego co się znajduje w Muzeum, i udali się na rekonesans. Następnie, po odpoczynku zajęły się tematyką etnograficzną i rozwiązywali zadania związane z gwarą poznańską, regionalnymi potrawami i inne. By nieco się zabawić nadszedł czas na atrakcję dnia – czyli wyścig baniek. Drużyny miały za zadanie jak najdalej przepchnąć bańkę wypuszczaną przed drużynowego. Okazało się, że to wcale nie takie proste zadanie jakby się wydawało, i śmiechu było co niemiara. Wieczór upłynął nam na uczestnictwie w Mszy Świętej prowadzonej przez Kapelana Związku Harcerstwa Polskiego – ks. hm. Pawła Kujawę. Następnie jeszcze krótkie, ale intensywne świecznisko i już spać. Po tak intensywnym dniu zuchy raz dwa były w śpiworach. Niedzielny dzień upłynął bardzo szybko. Po śniadaniu drużyny rozpoczęły pakowanie i sprzątanie. Następnie odbył się uroczysty Apel kończący Złaz, podczas którego wystąpił Pan Janusz Judziński, iw kilku zdaniach wypowiedział się na temat złazu i naszych działań, za co jeszcze raz dziękujemy. Nadeszła również chwila na ogłoszenie wyników rywalizacji i rozdanie nagród oraz złożenie podziękowań. Następnie już tylko krąg i wspólny śpiew. Tak oto minął nam bardzo intensywny weekend pod hasłem „Zuch w pogoni za kulturą”

 

Cała fotorelacja pod adresem:

https://plus.google.com/photos/104662943669033244909/albums/5882360817238032257?authkey=CMHplNfukPnhWA

Autor:Dh Aneta :)

  

Komentarze