Czy masz teraz otwarte jakieś sprawności harcerskie/zuchowe?

A A A

  

2012-09-01 Rocznica wybuchu II wojny światowej

 

Zaczęło się w Gdańsku…”

 

73. rocznica wybuchu II Wojny Światowej  i 32. rocznica powstania „Solidarności”  - dwie, znaczące w historii Polski i świata daty, swój początek miały w Gdańsku. 1 września 1939 r. nieopodal Westerplatte niemiecki pancernik Schlezwig- Holstein zaatakował Polskę i rozpoczęła się II wojna światowa: najkrwawszy i najrozleglejszy działaniami wojennymi okres w dziejach ludzkości. 30-31 sierpnia 1980 r. w Stoczni Gdańskiej doszło do podpisania „Porozumień Sierpniowych”, których główny sygnatariusz Lech Wałęsa, rozpoczął wtedy długą, desperacką drogę ku wolności.

 

Powyższy tytuł: „ Zaczęło się w Gdańsku…” zaczerpnięty został z tytułu inscenizacji, która odbyła się w tym roku o godz. 4.43 na Westerplatte, podczas obchodów 73. rocznicy wybuchu wojny. Niemal 41 lat od tamtych, wojennych wydarzeń, parę kilometrów dalej, także w Gdańsku - polscy robotnicy położyli kres komunistycznemu zniewoleniu i stali się twórcami nowożytnej historii Polski, jako bohaterowie niosący wolność, niezależność, praworządność- z hasłem na ustach: „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Poniesione ofiary, oddane życie, młodość, zdrowie to straty niepowetowane, których nic nie zrekompensuje, nad którymi można tylko stanąć w zadumie, umieścić na stałe w pamięci, poświęcić modlitwie.

 

1 września br. w kościele p.w. Andrzeja Apostoła w Komornikach podczas mszy św. koncelebrowanej, w intencji ofiar II wojny światowej o naszych powinnościach i hołdzie tymże ofiarom mówił proboszcz parafii ks. Adam Skrzypczak. Ponadto odprawił modlitwę przy przykościelnej tablicy ku czci ofiar wojny, zaś poczty sztandarowe: komornickich Kombatantów i Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Komornickiej w asyście miejscowych harcerzy i grupy mieszkańców złożyły wiązanki kwiatów.

 

Autor:Wera

Komentarze